sobota 25. mája 2013

Sencha Ooita Organic 2012

Dnes mám pred sebou opäť japonský čaj Sencha, konkrétne tento pochádza zo zaujímavej prefektúry Ooita, ktorá sa nachádza na ostrove Kyushu. Táto prefektúra susedí so známou prefektúrou Fukuoka, Miyazaki a Kumamoto. Čajové lístky sú kratšie ihličky, smaragdovej farby s príjemnou trávnatou vôňou. Čaj som si vyberal podľa pôvodu a práve prefektúra Ooita ma zaujala. Čajové lístky pochádzajú z najznámejšieho a najrozšírenejšieho kultivaru, ktorým je Yabukita.


Tento čaj som pripravoval rôznymi spôsobmi, pričom gramáž (5g) aj objem nádoby (110ml) som nemenil, hral som sa len s teplotou vody. Pri vyššej 75-80 °C vode je čaj tmavšej zeleno-žltej farby s riasovitým nádychom,  krémovejší s jemnou mandľovou horkosťou a chuťou nezrelého ovocia. Naopak pri použití chladnejšej vody  60-65 °C  je čaj sviežejší, svetlejšej farby, so sladkastou hráškovou až ovocnou chuťou nezrelých bobuľovín a marhúľ (marhule sú všade :-D). Doba lúhovania čajových lístkov bola pri prvom náleve 1 minútka, pri druhom 30 sekúnd a pri treťom náleve cez 1 minútku. Po prelúhovaní sa dostavuje výraznejšia orechová horkosť, čo však nie je vôbec nepríjemné, aspoň pre mňa. Opäť veľmi chutný čaj, ktorý osvieži, pohladí a zároveň nakopne. Čajový, 50g balíček aktuálne nájdete v ponuke skvelého e-shopu nomad.sk.


Čaj som pil z mojej obľúbenej misky, ktorej autorom je pán Andrzej Bero.

utorok 21. mája 2013

Nepal Guranse Hand-rolled Floral Organic FF 2013

Dnešný príspevok venujem tomuto super čaju, ktorý k nám priletel z Nepálskej oblasti Dhankuta konkrétnejšie zo záhrady Guranse. Ako už názov čaju hovorí, ide o ručne rolovaný čaj organickej kvality. Floral znamená prítomnosť kvetinových vôní v čaji, čo je veľmi žiaduce. FF - First Flush: ide o prvý zber čajových lístkov v roku 2013.


Po otvorení strieborného obalu na mňa doslova vyletela svieža ovocná aróma, ktorá mi hneď pripomenula zrelé marhule. Aróma je však veľmi striedma a špecifická.  Čaj skvelej kvality som pomaly nasypal do porcelánovej nasýpačky, kvôli preskúmaniu lístkov a prípravy na čajovanie. Veľmi starostlivo spracovaný čaj, ktorý pozostáva buď zo samostatných lístkov, dvoch vrchných lístkov na stonke či striebristých púčikov. Väčšina lístkov, najmä mladších je posiatych striebornými tipsami, (púčiky po celej ploche, mladé lístky majú tipsy na spodnej strane). Farba suchých lístkov je zelenkavá s nádychom striebornej, vylúhované lístky sú zeleno-žltkasté, niektoré do hneda. 


Voda sa už zohrieva, shiboridashi nachystané a v procelánovej nasýpačke 5g Nepálskeho zlata. Mimochodom použil som 90 °C vodu a pripravil 3 nálevy s minútovými lúhovaniami. Prvý nálev tmavšej citrónovožltej farby sa na jazyku rozplynul ako obláčik. Svieži, lahodný a ľahučký čaj s citrusovou chuťou, miestami som zacítil jemnú chuť kvetín a mandarínok. Pri nalievaní čaju do misky cítim medovo-marhuľovú vôňu. Druhý a tretí nálev marhuľovej farby s plnšou chuťou a príjemným aftertaste. 


Musím uznať, že tento čaj je fakt pecka, hlavne čo sa týka vône, ale aj sviežeho a ľahučkého nálevu. Mňam. V prípade záujmu ho nájdete na stránke nomad.sk.

sobota 11. mája 2013

Darjeeling Goomtee FF 2013

Opäť mám pred sebou skvelý čaj darjeeling, tentokrát pochádzajúci zo záhrady Goomtee. Dnešný príspevok bude trošku iný ako tie ostatné. V skratke len toľko, že som čaj pripravoval formou jedného nálevu v sklenenom 0,5 L džbáne. K takejto príprave používam pre ideálnu chuť 7g čaju, ktorý "šupnem" do vyhriateho džbánu a následne zalejem 90 °C vodou. Lúhujem 3 až 3,5 minúty podľa chuti. Aj takýmto spôsobom sa dá vychutnať skvelý, svieži a jarný Darjeeling.

Miska: Autorská keramika Andrzej Bero, 250 ml.

Kultivar: China, čajovníky pestované vo výške cca 1200 m.n.m.

Vôňa suchého listu: Svieža ovocno-kvetinová.

Vôňa lístkov po vložení do vyhriateho džbánu: intenzívna lekvárová, jemne kvetinová, oriešková, slabo kakaová. 

Chuť nálevu: svieža ovocno-kvetinová s jemnou orechovou horkosťou.  
 

nedeľa 5. mája 2013

Halimun Green Tea 2012

Ďalším čajom v poradí, o ktorom som sa rozhodol napísať je zelený Indonézsky čaj pochádzajúci z provincie západnej Jávy presnejšie z oblasti národného parku Gunung Halimun Salak National Park, ktorý pokrýva plochu 400 km² a je domovom mnohých ohrozených druhov zvierat vrátane 23 druhov cicavcov. Tento čaj pochádza z organickej produkcie a je držiteľom certifikátu Indonesia organic a IMO (Institute For Marketecology).


Halimun Green Tea from West Java

Čaj je veľmi zaujímavý už len svojím pôvodom a tak som neváhal nad jeho zakúpením. Čo sa týka vzhľadu lístkov, tie sa veľmi podobajú na vysokohorské Taiwanské oolongy. Tmavozelené, pevne rolované lístky s nádychom modrej farby voňajú v suchom stave veľmi exotickými tónmi citrusov a kvetín. Po nahriatí lístkov je vôňa intenzívnejšia a trošku cítiť aj škoricové tóny či náznak pečených jabĺk. 



Tento zázrak som pripravoval viacerými spôsobmi v rôznych konvičkách, s rôznym objemom. V blogu predstavím môj najmenší 60 ml Yixing zo Zhu Ni hliny, ktorý som použil na prípravu zeleného čaju Halimun. Používam ju len zriedka, keďže sa svojím objemom hodí len na máloktorý druh čaju a taktiež je to konvička len pre jedného človeka. Na druhej strane vie veľmi pekne reagovať s vodou, čajovými lístkami a dáva naozaj chutné nálevy. Na 60 ml som použil 3g zeleného čaju Halimun. Teplotu vody som volil vyššiu (min. 90 °C), keďže nižšia (80 °C) sa mi veľmi neosvedčila. Pri takejto teplote som čaj zlieval už po cca 15 sec., druhý nálev 30 sec., tretí nálev minúta, štvrtý nálev 1:30 min., piaty nálev cca 2 minútky. Chuťový zážitok ma prekvapil hlavne v jeho originalite. Nálev intenzívnej žlto-zelenej farby (postupne slabnúca), výraznej citrusovej chuti s kvetinovými a trávnatými prvkami so sladkastým, jemne trpkým aftertaste. 


60 ml Zhu Ni

Iné druhy príprav: 80-95 °C - (150 ml - 7g), (100 ml až 120 ml - 5g čaju). Vylúhované lístky sú pomerne veľké, väčšinou celistvé (občas poškodené), buď samostatne, alebo na čajovej stonke väčšinou v počte troch lístkov. Veľmi zaujímavý organický čaj, ktorý v prípade záujmu nájdete na stránke onepointtea.sk.

Vylúhované lístky čaju Green Halimun (Assámsky čajovník)

piatok 3. mája 2013

Yuzu Kukicha 2012

Veľmi zaujímavý, pre nás netradičný čaj, ktorý zmizol z ponuky japonských čajov na stránke nomad.sk ako teplé rožky nesie názov Yuzu Kukicha. Ide o klasický čaj Kukicha (Twig tea), ktorý je ochutený drobnými kúskami citrusu Yuzu. Kukicha je japonský čaj s nižším obsahom čajových lístkov a s vyšším podielom čajových stoniek. Kukicha sa vyrába buď z čaju Sencha, alebo z Gyokura, vtedy nesie názov Karigane. Tento čaj pochádza z Japonského ostrova Kyushu (Kjúšu). Yuzu (Citrus junos) je druh citróna, ktorý bol vyšľachtený krížením citrusov: Citrus ichangensis × Citrus reticulata. Citrus ichangensis, alebo aj Ichang papeda je pomaly rastúci druh z rodu citrusovitých s charakteristickou citrónovou vôňou listov a kvetov. Pod druhom Citrus reticulata sa skrýva pre nás veľmi známa mandarínka. 


Citrónovník Yuzu má menší, zavalitejší plod podobný grapefruitu (Citrus paradisi) s výraznou aromatickou vôňou. Veľkosť plodov sa pohybuje v priemere od 5,5 - 7,5 cm, niektoré kusy (viac ako 10 cm) môžu byť väčšie ako samotný grep. Divé stromy druhu Citrus junos rastú na území centrálnej Číny a Tibetu. Ich introdukcia prebehla úspešne aj do Japonska a Kórei v období dynastie Tang. V Japonsku sa z citrónov Yuzu vyrábajú rôzne omáčky napr. "ponzu", yuzu vínny ocot, marmelády, med  kombinovaný s yuzu nazývaný "hachimitsu". Ide o akýsi sirup na prípravu Yuzu čaju. Yuzu sa používa aj ako ingrediencia do rôznych sladkostí, a koláčov. Tiež sa z neho vyrába saké pod názvom "Yuzu Komachi". Zaujímavý je aj výrobok "Yuzu Kosho"(typický pre oblasť Kyushu), ktorý predstavuje akúsi pastu vyrobenú z kôry citrusu Yuzu, chilli papričiek a soli. Následne sa táto pasta fermentuje a hotová sa podáva napríklad k sashimi sushi, či primiešava do miso polievky. V neposlednom rade sa Yuzu používa aj na ovoniavanie kvalitných japonských čajov.


Trošku som sa rozpísal, ale teraz už späť k hlavnej téme a tou je Yuzu Kukicha. Čaj je zabalený v  hliníkovom obale ako tomu bolo pri súťažnej Tamaryokuche. Následne je tento obal vložený do elegantného papierového obalu. Po ovoniavaní čaju cítim sviežu citrónovú arómu spojenú s trávnatou vôňou čaju kukicha. 


Čaj som pripravoval na viac spôsobov, či už v shiboridashi (110 ml), alebo v japonskej kyusu konvičke (350 ml). Teplotu vody som v oboch prípadoch používal cca 80-85 stupňovú. Na prípravu čaju používam 5g čaju. Tri lahodné nálevy po krátkych minútových lúhovaniach Vám určite zaženú smäd. Tomuto ja vravím citrónový čaj, mňamka. Prvý nálev tmavšej zelenej farby s plnou "sladkastou" chuťou po citróne s trávnatou dochuťou čaju kukicha. Zaujímavá je harmónia medzi kúskami yuzu citróna a čajom kukicha. Druhý nálev svetlejší, zelenkavý ešte stále plný citrónovej chuti. Tretí nálev jemnejší  vegetálno-citrónový.
Príprava v menšom shiboridashi 110ml je veľmi zaujímavá tým, že čaj je intenzívnejší citrusový, preráža chuť a vôňa citróna. Naopak pri príprave v kyusu je čaju objemovo viac (lepšie uhasí smäd), no zároveň chuť nie je až taká intenzívna citrónová ako pri príprave s shiboridashi. Samozrejme dá sa to napraviť tým, že do kyusu sa pridá väčšie množstvo čaju, ale o to mi nešlo. Každopádne obe varianty príprav majú niečo pozitívne.


Podľa mňa ide opäť o veľmi dobrý čaj hlavne na letné osvieženie, alebo celodenné či večerné popíjanie vzhľadom nato, že kukicha obsahuje podstatne menej povzbudivého kofeínu ako napr. sencha.