utorok 27. novembra 2012

Anxi Ben Shan Oolong 2012

Po raňajkách som rozmýšľal aký čaj by som si dal. Môj výber padol na Anxi Ben Shan oolong z nomad.sk. Po otvorení obalu čaj jemne zavoňal po kvetoch. Pri bližšom ovoňaní lístkov cítiť ľahko pečenú, príjemnú vôňu. Poďme čajovať. Na prípravu tohto čaju som si vybral porcelánovú konvičku a 120 ml kameninovú misku, oba skvosty od známeho keramika P. Nováka. Tentokrát som zlievačik nepoužil a celý nálev putoval z konvičky priamo do misky. Zahrievam nádobíčko a sypem 5g čaju do konvičky. Čaj intenzívne zavoňal cítim pekné pečené, medovo-kvetové tóny. Po 1. náleve pijem čaj a okamžite ma napadlo jedno prirovnanie - chuť komplexná, sladkasto-kvetová ako keby som pil rannú rosu z lupienkov ruží. Fakt paráda. Čaj zvádol 6 nálevov a na koniec som si spravil 10 minútový výluh z lístkov priamo v miske. Použil som 90 stupňovú vodu a lúhovania boli spočiatku časovo kratšie. Ale viac už na fotkách :)

Lístky čaju podobné slávnej Tie Guan Yin.

Farba nálevu žlto-zelenkavá.


Famózna keramika od Petra Nováka.





Lístky čaju sú pomerne veľké a jedna guľôčka čaju je tvorená iba jedným, väčším lístočkom čaju. 






 Posledný 10 minútový nálev chutil príjemne jemne sladkasto. Takéto pitie čaju je veľmi zaujímavé priamo z misky obdivujete lístky, voniate a sŕkate chutný čaj. Tento čaj by som ohodnotil celkom dobre, keďže pochádza z provincie Fu Jian a oblasti Anxi, tieto čaje mi vždy šmakujú. Pre ostatných príjemný, sladkastý, kvetový oolong za skvelú cenu.

sobota 24. novembra 2012

Formosa Zhu Shan Jin Xuan Oolong 2012

Tak a je to tu. Konečne som mal chvíľku času a pustil sa do ochutnávania novších čajov. Rozmýšľal som, ktorým začnem a rozhodnutie padlo jasne - dám si oolong z Taiwanu. Tento konkrétne má za sebou 20 % oxidáciu a len ľahšie pečenie čo je poznať aj na vôni. Čaj som pripravoval v 140 ml kameninovej konvičke od P. Nováka. K čajovaniu som použil sklenený 230 ml zlievačik a 50 ml misky, ktoré boli ku konvičke. 


Čaj nájdete na nomad.sk :)
Pekne spracovaný jemne voňavý Taiwanský oolong.

Zahrievam konvičku a sypem do nej 6g čaju. Vôňa zaujímavá, jemne kvetová, v pozadí cítiť vôňu čerstvo napečených perníkov. Skvelé ! Poďme zalievať. Volím 85-90 stupňovú vodu a prvý nálev zlievam po 15 sekundách, postupne časovo odďaľujem ďalšie nálevy. Chuť čaju jemne kvetová s decentnou krémovou až smotanovou dochuťou. Farba čaju jemnejšia žltkastá. Čaj som pripravil na 7 nálevov a farba čaju sa pekne držala po celú dobu čajovačky. Skvelý sladkastý, jemnejší čaj, v ktorom nenájdete nič drsné ani horké. Zlatá ľalia u mňa obstála na jedničku.




Potom ako som dočajoval, bola konvička preplnená "do puknutia" väčšími, neporušenými lístkami. Väčšinou bola jedna čajová guľôčka zložená z čajového výhonku a 3-4 lístočkov.  

Vylúhované lístky čaju typické pre Taiwanské oolongy.

 Celkovo by som zhodnotil tento čaj pozitívne, ohúri hlavne jemnou kvetovou a vyváženou chuťou :)

utorok 20. novembra 2012

Nové čaje

Hurá je to tu, dorazil mi balík z nomad.sk. Tešil som sa naň, pretože som si objednal skvelý čínsky zelenáč Zhejiang Mao Jian 2012. Tento čaj som už v minulosti pil a veľmi mi chutil hlavne tá sladkastá, hrášková chuť. Ďalej mi dorazil skvelý Anxi oolong - Anxi Ben Shan oolong 2012. Tento typ čajov obľubujem vďaka skvelým voňavým, kvetovým nálevom a pochádza z Čínskej provincie Fu Jian (v tejto provincii sa produkujú fakt skvelé čaje + moja obľúbena spolu s provinciou Anhui). Ako tretí top bol v balíku oolong z Taiwanu na ktorý sa veľmi teším. Ide o Formosa Zhu Shan Jin Xuan Oolong 2012, alebo Golden Lily či Milk oolong, avšak nie čínsky Milk oolong, ktorý vonia po sušenom mlieku a je oveľa lacnejší. Tento je pravý Taiwanec a bude určite skvelý. Ako vzorku som obdržal Jasmine Fu Ding Tai Mu Long Zhu 2012 po našom jazmínové dračie perly tiež pochádzajúce z provincie Fu Jian :)

Zelené zlato v striebornom obale :)

sobota 17. novembra 2012

Fu Jian Fu Ding Bai Lin Gong Fu 2012

Dnes som sa rozhodol, že ochutnám červený čaj z Číny konkrétne pochádzajúci z provincie Fu Jian (FuTien). Je to jedna z mojich obľúbených provincií v rámci Číny, produkuje veľmi dobré čaje. Tento červený čínsky čaj mám z nomad.sk, kde ho nájdete za priaznivú cenu, tak prečo neochutnať. 



Čajové lístky sú pekné drátovité, sem tam posiate zlatavými tipsami. Čaj bol ručne zbieraný v nadmorskej výške cca 500 m. Vonia krásne po kvetoch, kakau a lesnom mede. 

Lístky čaju Fu Jian Fu Ding Bai Lin Gong Fu 2012

V rozohriatej konvičke chytia lístky modrastý nádych.


Nálev medovej farby, príjemnej chuti a vône.

Zahrievam všetko nádobíčko na 10 sekúnd, je to veľmi dôležité pri príprave akéhokoľvek čaju. Ako konvičku som zvolil môj 140 ml yixing z Jiang Po Ni hliny od Peťa z pu-erh.sk. Pripravujem v nej červené čaje z Číny. Na prípravu som zvolil 4g čaju, ktoré som zalieval takmer vriacou vodou. 1. nálev bol cca 30 sec. 2. nálev som zlieval ihneď, 3. po 45 sec. a 4. po 1 minútke. Chuťovo veľmi zaujímavý čaj, svieži, sladkastý kvetovo-medový veľmi komplexný nálev s krémovou dochuťou po kakau a korení. 1. a 2. nálev najintenzívnejší, 3. nálev jemnejší balzamický, 4. slabnúci, ale stále sladkastý.  


Medzi jednotlivými lúhovaniami odokryjem viečko, aby čaj nezoxidoval.

Medzitým ako servírujem čaj, odokrývam viečko konvičky, aby sa priebežne uvoľňovala para a klesala teplota lístkov. Čaj si takto vždy zachová vôňu a sviežosť po celú dobu prípravy. Pri akumulácii pary môže dôjsť po dlhšej dobe k oxidácii lístkov a tým k strate sviežosti.  




Celkovo hodnotím tento čaj veľmi pozitívne, hlavne kvôli spracovaniu lístkov, chuti a skvelej cene.

štvrtok 15. novembra 2012

BaDa 2012, pu-erh.sk

Dnes som sa rozhodol, že po výdatnom obede si dám chutný čaj pu-erh. Samozrejme okrem toho, že čaj pu-erh znižuje hladinu tukov a cholesterolu v krvi a pomáha pri trávení, má oveľa širšie spektrum liečivých účinkov na ľudský organizmus. Na čajovanie som zvolil poslednú vzorku, ktorá mi ostala zo 4 nových Sheng pu-erh čajov, ktoré ponúka Peťo S. na svojej skvelej stránke pu-erh.sk. Keďže som ostatné vzorky čajov akými boli ManNuo, YouLe a MengSong 2012 už vypil, vrhol som sa na posledný - BaDa 2012. Po otvorení obalu čaj krásne zavoňal jemne marhuľovo. Lístky posiate bielymi tipsami mi naznačili, že môže ísť o mladé lístky. Nebudem sa tu rozpisovať a rýchlo sa činím. Na čajovačku som zvolil svoju 200 ml konvičku tiež od Peťa z Duan Ni hliny zasvätenú na Sheng pu-erhy. Do vyhriatej konvičky som vložil 5g pu-erhu, čiže 1g na 40 ml. Na čaj som použil 85-90 stupňovú vodu, ktorá bola vopred prefiltrovaná cez filtračnú kanvicu Brita. Pripravil som 6 nálevov a čaj by zvládol ešte viac. Lúhoval som klasicky prvé nálevy som zlieval po cca 1-2 minútkach, ďalšie postupne dlhší čas. Čaj bol skvelý ! Veď posúďte sami :)

Lístky čaju BaDa 2012 s množstvom tipsov.

Ako prvé si vždy predhrejem konvičku a všetko nádobíčko na cca 10 sec.


Polievam konvičku horúcou vodou, aby sa rozžiarila.

Oplachovací nálev prebudí a očistí lístky. Tento nálev sa priamo nepije.

Obliatu konvičku následne  pohladím kung fu štetcom, aby bola spokojná :)

Prvý nálev v zlievačiku bol krásne zlatistý - iskrivý.

Je čas naliať si skvelého pu-erh čaju.

Jemnejšie menšie lístky aj s púčikmi.

Tento čaj bol skvelý, pre mňa ovocno-kvetový, marhuľový v pozadí s jemnou horkosťou. Týmto príspevkom by som chcel verejne poďakovať Peťovi z pu-erh.sk, ktorý vie čo robí a ponúka len chutné čaje výbornej kvality. 

Duan Ni hlina zjemňuje chuť čaju. Názov tejto konvičky je Zhi Ye Shi Piao.

streda 14. novembra 2012

Hojicha BIO 2011

Hojicha je vynikajúce odreagovanie od klasických zelených japonských čajov. Konkrétne túto, ktorú predstavím v tomto príspevku som si zakúpil z e-shopu nomad.sk. Pochádza z oblasti Kagoshima a je v BIO kvalite. Vieme, že pod názvom Hojicha sa skrýva "pražený zelený čaj", ktorý môžeme pripraviť buď jemným opražením čaju Bancha, Sencha, alebo Kukicha. Konkrétne táto Hojicha vznikla pražením čaju Kukicha a je vynikajúca ! 

Hojicha pripravená jemným opražením čaju Kukicha (Twig tea).


Pripravoval som ju pri cca 80 stupňoch v pomere 5g na cca 250 ml. Dobu lúhovania som zvolil podobnú ako pri zelených japonských čajoch. Pripravil som 3 lahodné nálevy tmavo-medovej farby s príjemne krémovou, jemne praženou, orieškovo-karamelovou chuťou. Úžasný čaj na chladné rána - príjemne zahreje, ale aj na večerné popíjanie. 

Prvý nálev tmavo-medovej farby príjemnej vône a chuti.

Pokiaľ obľubujete japonské čaje, čaj Hojicha určite vyskúšajte :).

Sencha Shizuoka 2012

Ako prvý z japonských čajov Vám predstavím Senchu Shizuoka. Tento čajík pochádza z plantáží z prefektúry Shizuoka. Aj napriek tomu, že sa cenovo jedná o bežnú Senchu vhodnú na každodenné popíjanie, určite jej chuť ocenia aj náročnejší čajíčkari. 



Po otvorení čajového obalu, začína čaj krásne rozvoniavať po okolí a prinúti všetkých, ktorí si privoňajú slintať. Krásne sladkastá aróma po čerstvo pokosenej tráve sa po vložení čaju do rozohriatej konvičky ešte zintenzívňuje. 



Hrubšie spracovaný list, ktorý patrí tomuto čaju.

Túto Senchu pripravujem v pomere 5g na 250 ml konvičku a lúhujem 1. nálev 1 min., 2. nálev 25 sec. a 3. nálev 1,5 minútky. Nálev je žlto-zelenkavej farby, ktorý krásne voní po zrelom hrozne. Chuť je príjemná, vegetálna, jemne riasovitá, sladkastá vôbec nie horká ! Pri japonských čajoch je dôležité dodržať čas lúhovania jednotlivých nálevov, pretože pri príliš horúcej vode je čaj horkastý a viac riasovitý. Ideálna teplota pri príprave je 75 stupňov. 

 
Konvička Tokoname menšieho objemu, vhodná na prípravu čaju Sencha.
Sladkastá perla padajúca do sviežeho oceánu.
Čaj pijeme z tradičných japonských misiek
Celkovo hodnotím tento čaj ako jeden z tých lepších. Musím sa priznať, že tohto čaju som už celkovo spotreboval niečo cez 150g a stále mi chutí.

pondelok 12. novembra 2012

Yin Luo 2012

Perlový čaj pod názvom Gunpowder je určite každému známy. Avšak poznáte jarný čínsky čaj Yin Luo (strieborné ulitky) ? Tento jarný čaj je rolovaný do guľôčok, ktoré zaváňajú po čerstvej mladej zeleninke, najviac mi evokuje hrášok.


Tento jarný čaj som pripravoval v 130 ml konvičke do ktorej sa skotúľali 4g čaju Yin Luo. Lúhoval som od 1 minútky do troch pri teplote 85 stupňov. Tento čaj je náchylný na prelúhovanie a namiesto príjemného sviežeho hráškového nálevu, Vám poskytne horkastú pomstu zato, že ste lístky prelúhovali.


Guľôčky čaju sa už kúpu v konvičke a za okamih si už vychutnávam skvelý jarný čaj.

Pre toto čajovanie som zvolil sklenenú 50 ml misku, kde krásne vynikne farba čaju.

Čaj vydrží cez 4 nálevy, pričom 1. je jemnejší pokiaľ ho necháte lúhovať do 1 minútky. Najintenzívnejšie sú nálevy číslo 2 a 3. Štvrtý nálev je slabší a slabunko horkastý. Inak skvelý čajík žlto-zlatavej farby.

Lístky sa postupne roztvárajú a uvoľňujú liečivé látky.

Po vylúhovaní preskúmame lístky čaju.

Čaj po vylúhovaní odokryje jemný púčik a 1. lístoček. Skvelý čaj za príjemnú cenu.


Single Farm Shi Feng Long Jing 2012

Dnes som sa rozhodol, že ako prvý príspevok na mojom blogu bude degustácia môjho veľmi oblúbeného čínskeho čaju Long Jing (Dragon well) dračia studňa. 

Tento je konkrétne z nomad.sk, kde si vždy prídem na svoje, buď čo sa týka keramiky, alebo čajov. Je to skvelá stránka, ktorá poskytuje veľa zaujímavého.

Dračia studňa sa nazýva Single Farm Shi Feng Long Jing, čiže Leví vrchol pochádzajúci z Xi hu, oblasť Zhe Jiang - Čína.



Tak poďme na čajovačku. Použil som 2g čaju na 130 ml konvičku a 40 ml misku od Petra Nováka. Čaj som pripravoval pri 80-85 stupňoch a pripravil som 5 nálevov.



Vôňa príjemne kvetová, po vložení lístkov do rozohriatej konvičky sa vôňa z intenzívňuje a odkrýva vôňu po orieškoch.  



Chuť tohto čaju je naozaj lahôdka, jemná, nasládla, príjemne kvetová, vegetálna a v ďalších nálevoch sa vynára jemná chuť po orieškoch. Nálev sa krásne rozplýva na jazyku a má dlhšiu dochuť (rád si popri sŕkaní trošku pomľaskám). Farba nálevu je krásne zlato-zelenkavá, ktorá ani pri 5. náleve nestráca na farbe na vôni však áno.



Krásne zelenkasté mladé lístky príjemne voňajú aj po vyklopení z konvičky a sú veľmi dobrej kvality.

Tento čaj môžem len odporúčať, je to vynikajúci pomer cena / kvalita.