pondelok 30. decembra 2013

Darjeeling Gopaldhara Red Thunder Gold AF 2013

Po kratšej pauze opäť púšťam do sveta jeden a zároveň posledný príspevok v tomto roku. Nový rok 2014 už netrpezlivo klope na dvere. Posledné týždne je počasie také nemastné-neslané a aj Slnko sa objavuje len veľmi málo, a keď už vykukne, tak len na pár hodín. Toto obdobie patrí hlavne čiernym / červeným čajom (aspoň u mňa), ktoré príjemne zahrejú v tomto zimnom období. Ja osobne nezabúdam ani na zelené čaje, hlavne zásoby kvalitného čaju Sencha musia byť :-). 

Príspevok bude o čiernom Indickom čaji zo slávneho Darjeelingu. Tento konkrétne pochádza zo záhrady Gopaldhara a ide o jesenný zber (Autumnal Flush, AF) čajových lístkov. Suché lístky sú tmavohnedej až čiernej farby s primeraným množstvom zlatistých tipsov. Vôňa suchého listu nie je intenzívna, skôr som sa pri ovoniavaní musel poriadne nadýchnuť. Sušené datle s jemným kakaovým pozadím, áno presne to mi pripomína tento čaj. Chuť je už o niečom inom, ale veľmi záleží od prípravy čaju. Čaj sa dá pripraviť aj ako viac nálev, ale čajom z Darjeelingu lepšie sedí jeden poriadny nálev. Cca 7-8g čaju na 0,5 l vody, ktorú necháme krátko prejsť varom a následne necháme schladnúť na 95 °C. Lúhujeme 3-4 minútky. Takýto čaj pijeme buď čistý, alebo pridáme domáci med. Tento typ prípravy aplikujem hlavne na Assámske čaje, ale poslednú dobu aj  na Darjeelingy či čaje z Nepálu. 



Príprava na viac nálev je tiež skvelá, hlavne keď si chceme vychutnať jednotlivé chuťové zložky čaju. Tento čaj som pripravoval (podľa obrázkov) na 120 ml shiboridashi som pridal 4g čaju, ktorý som lúhoval 1. nálev 2 minúty a druhý tiež 2 minútky, možno ponechať aj dlhšie 3-4 min. Čaj sa dá pripraviť aj na viac ako 2 či 3 nálevy, ale potom to už nie je ono. Chuť čaju je intenzívna, lahodná, nasládla s chuťou po lesnom ovocí s jemnou korenenou dochuťou. Farba nálevu medeno-červenkastá. Lístky sú po vylúhovaní tmavo-hnedé, niektoré hnedo-zelené, sekané, sem tam sa nájde celý lístok o veľkosti 2-3 cm.  Celková chuť čaju závisí od teploty vody, typu prípravy, ale aj od času lúhovania a množstva použitého čaju. Chuť sa môže líšiť, ale sladkastý základ bude vždy prítomný. Veľmi dobrý čaj, aj keď cena 8€ / 50g môže byť pre niekoho veľa, avšak za kvalitný Darjeeling je tá cena v poriadku. 

sobota 16. novembra 2013

Kukitya 2013, pu-erh.sk

Kto obľubuje japonské čaje, tak tomu je určite veľmi známy stonkový čaj Kukicha. Tento čaj sa dá bežne kúpiť v každej lepšej čajovni, dokonca som ju videl na predaj aj v bio obchodoch. ALE ! Vždy je tu však zázračné slovo "ale". Nie je kukicha ako kukicha. Pokiaľ chcete kvalitu, parádnu chuť a nízku cenu, tak tento čaj to všetko spĺňa.

Kukicha je akási miešanina čajových lístkov a stoniek.  Má nižší obsah povzbudzujúcich látok a je vhodný aj na večerné popíjanie. Môžeme sa stretnúť aj s vyššou triedou čaju Kukicha, vtedy nesie názov Karigane, ktoré obsahuje lístky a stonky čaju Gyokuro. Pokiaľ čaj tvoria len pražené stonky ide o typ čaju Houjicha tzv. houji boucha.

Tento čaj pochádza z prefektúry Shizuoka z dedinky Ohira. Čaj tu pestuje a spracováva pán Yamamoto. Vákuovo balený čaj po rozbalení zaujímavo rozvoniava po miestnosti. Vo vôni cítiť sladkastú orechovú vôňu so stopami vôni po suchej slame. Lístky sú veľmi slušnej kvality, dlhšie tmavšie zelené ihličky popreplietané s rôzne dlhými valčekmi žltkastých stoniek. 

Kukitya 2013
 
Chuť je tiež veľmi dobrá. Prvý nálev, ktorý sa lúhoval minútku, dáva intenzívne žltkasto-zelený nálev, silnej sladkasto-trávnatej chuti. Na jazyku sa nálev zdá byť krémový, intenzívnejšie sladký, s orechovo-vegetálnou dochuťou. Za sladkastú chuť v zelenom čaji môže aminokyselina L-theanín, ktorá sa produkuje v koreňoch čajovníkov a odtiaľ je transportovaná do stoniek a listov. Mladšie lístky obsahujú vyšší obsah L-theanínu ako staré listy. Vysoký obsah tejto aminokyseliny určite nájdeme v zatieňovaných čajoch typu Kabusé, Gyokuro a veľmi obľúbenom práškovom čaji Matcha. Tiež ho obsahujú všetky prvozberové (Ichibancha) čaje typu Sencha, Kukicha či Tamaryokucha.


Čaj som pripravoval v 110 ml kameninovom Shiboridashi, ktorého autorom je pán Petr Novák. Veľmi pekný nižší kus, z ktorého vyžaruje jednoduchosť, jedinečnosť a dokonalosť zároveň. Použil som 4 gramy čaju, ktorý sa lúhoval pri 80°C. Nálevy sa v miske vystriedajú trikrát. Vyskúšal som aj štvrtý, ale chuť je už samozrejme slabšia. Prvý nálev spomínaná minútka, druhý cca 10-30 sekúnd, tretí niečo viac ako minúta a štvrtý cca 2 min. 



Čaj ponúka Peter Staník vo svojom e-shope pu-erh.sk. Keďže japonské čaje pijem veľmi často, bez váhania som si zaobstaral rovno dve balenia tohto čaju.

sobota 2. novembra 2013

Dong Cheon Daejak 2013

Po dlhšej dobe opäť vypúšťam jeden príspevok o veľmi zaujímavom čaji, ktorý má pôvod v Kórejskej Republike. Ó áno dnes to bude niečo špeciálne. Kórejský čaj má v sebe niečo špeciálne, iskrivé a pre mňa určite tajomné. Na Slovensku je veľmi ťažké zadovážiť si takýto čaj, väčšinou sú v ponuke čaje z iných krajín. Zelený Dong Cheon Daejak bol zbieraný v júni a predstavuje štvrtý - teda posledný zber čajových lístkov.


Veľmi ma prekvapila vôňa suchých lístkov, ktorá je svieža, cereálna - cítiť kukuričné lupienky. Vôňa nahriatych lístkov je riadna bomba. Cítiť vôňu čerstvého chleba, pečenej tekvice, ktoré sa prelínajú s horčicovými (áno) tónmi. Táto vôňa predstavuje cereálne tóny, ktoré si vybavujem ako horčičné - veľmi zaujímavé a príjemné. 

 

Nálev intenzívnejšej žlto-zelenkavej farby vonia z misky na celý priestor. Ochutnávam a vychutnávam nálev, ktorý len ťažko slovne opísať. Chuť je intenzívna, komplexná, nasládla s múčnym nádychom a chuťou po kukuričných lupienkoch. Veľmi chutný čaj, ktorý som pripravoval na 5 nálevov s cca minútovými lúhovaniami. Pomer 130 ml konvička - 4g čaju a 70 °C voda.



Tento čaj hodnotím 10/10. Toto hodnotenie treba brať s rezervou, je to len môj názor, a určite sú aj chutnejšie kórejské čaje ako tento. Moje nadšenie vyplýva z toho, že som kórejský čaj mal možnosť ochutnať po prvý raz (dúfam, že nie posledný). Čaj som si zadovážil z nomad.sk.  Pekný už Novembrový deň všetkým :)

štvrtok 8. augusta 2013

Kamairicha Denshou 2013

Po kratšej pauze sa opäť dostávam k písaniu nových príspevkov. Tentokrát som si vybral japonský čaj: Kamairicha Denshou. Hneď ako sa tento čaj objavil v e-shope nomad.sk okamžite ma zaujal. Hlavne názvom, vákuovým balením a tiež zložením čaju, keďže ide o miešaninu rôznych kultivarov akými sú známa Yabukita, Okuyutaka a pre mňa nový a neznámy kultivar Zairai. Čaj pochádza z produkcie pána Kajiharu z dedinky Tsuge, ktorá sa nachádza v prefektúre Kumamato na ostrove Kyushu. Čo viac dodať ? Ide sa na ochutnávku. :)


Po rozstrihnutí vákuového balenia sa ozvalo známe "tsss". Bol som príjemne prekvapený, keď som zbadal lístky. Keďže ide o zaujímavú Tamaryokuchu, čakal som skôr tmavo-zelené, kučerkavé lístky. Mýlil som sa. Čajové lístky mi veľmi pripomínajú vietnamské zelené čaje, typické svetlo-sivo-zelené (sem tam tmavý lístok), ktoré nevoňajú prenikavo, len tak striedmo, jemne. Tvar lístkov je rôzny, skôr sa prikláňam k viac či menej zvinutým lístkom hrubšieho charakteru.


Príprava môže byť určite rôzna, experimentovania sa medze nekladú to som už písal viac krát. Ja som zvolil pre mňa klasickú prípravu 5g/110ml pri teplote 70°C. Nálevov je tak akurát, japonským zeleným čajom patrí trojka. No štvrtý nálev je tiež ešte celkom chutný. Pre niekoho môže byť takáto kombinácia 5g/110ml príliš silná "káva", avšak mne to vyhovuje, pretože lepšie cítim jednotlivé chuťové a vonné zložky čaju. 


Chuťou je tento zázrak veľmi špecifický (čo nie je špecifické?), v náleve cítiť bohatú krémovú chuť a štruktúru, ktorá je popretkávaná praženými trávnatými tónmi ušľachtilého čaju Tamaryokucha. Vôňa veľmi zvláštna u suchého listu nepatrná, u vlhkého krémová, trávnatá, miestami tekvicová. Ako som písal veľmi mi pripomína vietnamské zelenáče. Farba nálevu intenzívna zeleno-žltá. Vylúhované lístky jemnejšie, potrhané, rôznych tvarov, väčšinou tmavšie zelené. Tento čaj určite vyskúšam aj na studeno :)

štvrtok 4. júla 2013

Zhejiang Shi Feng Single Estate Long Jing 2013

A je to tu ! Konečne som sa dostal k čerstvému, zelenému a sviežemu čaju, ktorý je jedným z najznámejších Čínskych čajov vôbec. Áno ide o dračiu studňu - Long Jing (Dragon well tea). Konkrétne ako prvý príspevok na tomto blogu bol o dračej studni taktiež z oblasti Shi Feng (Leví vrchol). Veľmi som sa tešil na tento čaj, lebo jeho charakteristický tvar lístkov, chuť a vôňa čaju je nezameniteľná. Taktiež musím napísať, že najlepšie je takýto čaj piť čerstvý. Ako napovedá názov, čaj pochádza zo známej provincie Zhejiang


Na čajovanie som oprášil svoje bambusové čajové more, naštartoval 100 ml konvičku "BM" a čaj degustoval tak zo sklenenej misky ako aj bielych porcelánových misiek (25 ml). Vôňa suchých lístkov je svieža vegetálna až oriešková. Oriešková vôňa typická pre čaje Long Jing, ktorú získavajú pri inaktivácii enzýmov - pražením vo veľkých wokoch. Pri pražení dochádza aj k redukcii vlhkosti v lístkoch (20-30%). Po inaktivácii enzýmov nasleduje ochladenie na dobu cca. 40 až 60 minút. Po uplynutí tejto doby sa čajové lístky opäť zbavujú prebytočnej vlhkosti pražením vo wokoch, súčasne sa aj sušia a tvarujú až kým sa nedosiahne konečných 5-6% vlhkosti. 


Čaj sa dá pripraviť viacerými spôsobmi, či už vo vyššom sklenenom pohári, gaiwane, alebo v konvičke. Čaj nie je náročný na prípravu a je možné ho piť takmer okamžite, keďže sa používa 80-85 °C voda. Na 100 ml konvičku som použil 3g čaju, ktorý sa lúhoval len veľmi krátko. Prvé tri nálevy 15-20 sekúnd, ďalšie nálevy do 1 až 2 minút. Čaj má krásnu olivovo zelenkavú farbu, príjemnú orieškovú vôňu a plnú, nasládlu, vegetálnu až orieškovú chuť. Pri tomto čaji ide o mladé, vrchné sviežo-zelené lístky s jemnými tipsami na ich spodnej strane, ktoré sa dostávajú pri lúhovaní do nálevu.  Tvar lístkov je vzhľadom na cenu čaju uspokojivý, lístky sú ploché a pretiahnuté, väčšinou celistvé. 

 
Vynikajúci povzbudzujúci čaj, ktorý odporúčam všetkými desiatimi. :)

piatok 21. júna 2013

Ľadové čaje

Zelený čaj na studený spôsob je veľmi chutný, dokáže schladiť, osviežiť a taktiež zrýchľuje metabolizmus. V týchto horúcich dňoch pijem teplé čaje len zriedka, nahrádzam ich čajmi pripravenými maceráciou v studenej vode s kockami ľadu. Experimentovania sa medze nekladú, väčšinou pripravujem japonské zelené čaje typu Sencha a Kabusé, Darjeelingy, čaje z Nepálu a čínske zelené čaje (zvlásť vhodný je Long Jing a Lu Xue Ya).

Z vyššie menovaných mi najviac chutí ľadová Sencha, o ktorej bude pár nasledujúcich viet. Väčšinou ju pripravujem dvoma spôsobmi. 



Prvý spôsob, pokiaľ nechcem dlho čakať a chcem čaj piť hneď, čaj pripravujem v kyusu konvičke, ktorá má objem cca 350 ml. Do nej vložím 10g (môže byť viac) čaju Sencha a zalejem studenou filtrovanou vodou. Pridám kocky ľadu. Takto nechám čaj macerovať cca 10 minút. Maceráciu opakujem 3 krát. Pri takejto príprave získate veľmi osviežujúci a čerstvý čaj, ktorý má menší obsah tanínov a kofeínu, keďže tieto látky sa lepšie uvoľňujú pri vyššej teplote vody. Chuť čaju je veľmi osviežujúca, citrusová, hrášková, kukuricová, trávnatá, vôňa intenzívna. Objem konvičky môže byť tak menší ako aj väčší, hráte sa len s gramážou. Pokiaľ si prajete intenzívnu a sviežu "hráškovú" šťavu stačí pridať na malý objem napr. 100 ml 10g čaju, pri takomto objeme môže byť macerácia aj kratšia cca 5 minút.


Druhý spôsob prípravy potrebuje viac času, ale výsledok stojí zato. Na tento spôsob používam 1,5 L sklenenú kanvicu, ktorá sa dá za pár drobných kúpiť v akomkoľvek väčšom hypermarkete. Na túto prípravu používam minimálne 10-15g čaju a zalievam ho prefiltrovanou studenou vodou + pridávam kocky ľadu. Pridávam vždy len okolo litra vody, aby nebol čaj príliš slabý. Takto pripravený čaj putuje do chladničky na noc. Pijem ho až ráno, alebo behom dňa stým, že takýto čaj mi vydrží aj 2-3 dni, lenže u mňa málokedy. Takýto PRAVÝ ľadový čaj si zvyknem ešte viac schladiť kockami ľadu. Nič iného nepridávam. 


Takže buď PRAVÝ ľadový čaj, alebo vychladené pivo. Sladké limonády u mňa nemajú žiadnu šancu!



sobota 25. mája 2013

Sencha Ooita Organic 2012

Dnes mám pred sebou opäť japonský čaj Sencha, konkrétne tento pochádza zo zaujímavej prefektúry Ooita, ktorá sa nachádza na ostrove Kyushu. Táto prefektúra susedí so známou prefektúrou Fukuoka, Miyazaki a Kumamoto. Čajové lístky sú kratšie ihličky, smaragdovej farby s príjemnou trávnatou vôňou. Čaj som si vyberal podľa pôvodu a práve prefektúra Ooita ma zaujala. Čajové lístky pochádzajú z najznámejšieho a najrozšírenejšieho kultivaru, ktorým je Yabukita.


Tento čaj som pripravoval rôznymi spôsobmi, pričom gramáž (5g) aj objem nádoby (110ml) som nemenil, hral som sa len s teplotou vody. Pri vyššej 75-80 °C vode je čaj tmavšej zeleno-žltej farby s riasovitým nádychom,  krémovejší s jemnou mandľovou horkosťou a chuťou nezrelého ovocia. Naopak pri použití chladnejšej vody  60-65 °C  je čaj sviežejší, svetlejšej farby, so sladkastou hráškovou až ovocnou chuťou nezrelých bobuľovín a marhúľ (marhule sú všade :-D). Doba lúhovania čajových lístkov bola pri prvom náleve 1 minútka, pri druhom 30 sekúnd a pri treťom náleve cez 1 minútku. Po prelúhovaní sa dostavuje výraznejšia orechová horkosť, čo však nie je vôbec nepríjemné, aspoň pre mňa. Opäť veľmi chutný čaj, ktorý osvieži, pohladí a zároveň nakopne. Čajový, 50g balíček aktuálne nájdete v ponuke skvelého e-shopu nomad.sk.


Čaj som pil z mojej obľúbenej misky, ktorej autorom je pán Andrzej Bero.

utorok 21. mája 2013

Nepal Guranse Hand-rolled Floral Organic FF 2013

Dnešný príspevok venujem tomuto super čaju, ktorý k nám priletel z Nepálskej oblasti Dhankuta konkrétnejšie zo záhrady Guranse. Ako už názov čaju hovorí, ide o ručne rolovaný čaj organickej kvality. Floral znamená prítomnosť kvetinových vôní v čaji, čo je veľmi žiaduce. FF - First Flush: ide o prvý zber čajových lístkov v roku 2013.


Po otvorení strieborného obalu na mňa doslova vyletela svieža ovocná aróma, ktorá mi hneď pripomenula zrelé marhule. Aróma je však veľmi striedma a špecifická.  Čaj skvelej kvality som pomaly nasypal do porcelánovej nasýpačky, kvôli preskúmaniu lístkov a prípravy na čajovanie. Veľmi starostlivo spracovaný čaj, ktorý pozostáva buď zo samostatných lístkov, dvoch vrchných lístkov na stonke či striebristých púčikov. Väčšina lístkov, najmä mladších je posiatych striebornými tipsami, (púčiky po celej ploche, mladé lístky majú tipsy na spodnej strane). Farba suchých lístkov je zelenkavá s nádychom striebornej, vylúhované lístky sú zeleno-žltkasté, niektoré do hneda. 


Voda sa už zohrieva, shiboridashi nachystané a v procelánovej nasýpačke 5g Nepálskeho zlata. Mimochodom použil som 90 °C vodu a pripravil 3 nálevy s minútovými lúhovaniami. Prvý nálev tmavšej citrónovožltej farby sa na jazyku rozplynul ako obláčik. Svieži, lahodný a ľahučký čaj s citrusovou chuťou, miestami som zacítil jemnú chuť kvetín a mandarínok. Pri nalievaní čaju do misky cítim medovo-marhuľovú vôňu. Druhý a tretí nálev marhuľovej farby s plnšou chuťou a príjemným aftertaste. 


Musím uznať, že tento čaj je fakt pecka, hlavne čo sa týka vône, ale aj sviežeho a ľahučkého nálevu. Mňam. V prípade záujmu ho nájdete na stránke nomad.sk.

sobota 11. mája 2013

Darjeeling Goomtee FF 2013

Opäť mám pred sebou skvelý čaj darjeeling, tentokrát pochádzajúci zo záhrady Goomtee. Dnešný príspevok bude trošku iný ako tie ostatné. V skratke len toľko, že som čaj pripravoval formou jedného nálevu v sklenenom 0,5 L džbáne. K takejto príprave používam pre ideálnu chuť 7g čaju, ktorý "šupnem" do vyhriateho džbánu a následne zalejem 90 °C vodou. Lúhujem 3 až 3,5 minúty podľa chuti. Aj takýmto spôsobom sa dá vychutnať skvelý, svieži a jarný Darjeeling.

Miska: Autorská keramika Andrzej Bero, 250 ml.

Kultivar: China, čajovníky pestované vo výške cca 1200 m.n.m.

Vôňa suchého listu: Svieža ovocno-kvetinová.

Vôňa lístkov po vložení do vyhriateho džbánu: intenzívna lekvárová, jemne kvetinová, oriešková, slabo kakaová. 

Chuť nálevu: svieža ovocno-kvetinová s jemnou orechovou horkosťou.  
 

nedeľa 5. mája 2013

Halimun Green Tea 2012

Ďalším čajom v poradí, o ktorom som sa rozhodol napísať je zelený Indonézsky čaj pochádzajúci z provincie západnej Jávy presnejšie z oblasti národného parku Gunung Halimun Salak National Park, ktorý pokrýva plochu 400 km² a je domovom mnohých ohrozených druhov zvierat vrátane 23 druhov cicavcov. Tento čaj pochádza z organickej produkcie a je držiteľom certifikátu Indonesia organic a IMO (Institute For Marketecology).


Halimun Green Tea from West Java

Čaj je veľmi zaujímavý už len svojím pôvodom a tak som neváhal nad jeho zakúpením. Čo sa týka vzhľadu lístkov, tie sa veľmi podobajú na vysokohorské Taiwanské oolongy. Tmavozelené, pevne rolované lístky s nádychom modrej farby voňajú v suchom stave veľmi exotickými tónmi citrusov a kvetín. Po nahriatí lístkov je vôňa intenzívnejšia a trošku cítiť aj škoricové tóny či náznak pečených jabĺk. 



Tento zázrak som pripravoval viacerými spôsobmi v rôznych konvičkách, s rôznym objemom. V blogu predstavím môj najmenší 60 ml Yixing zo Zhu Ni hliny, ktorý som použil na prípravu zeleného čaju Halimun. Používam ju len zriedka, keďže sa svojím objemom hodí len na máloktorý druh čaju a taktiež je to konvička len pre jedného človeka. Na druhej strane vie veľmi pekne reagovať s vodou, čajovými lístkami a dáva naozaj chutné nálevy. Na 60 ml som použil 3g zeleného čaju Halimun. Teplotu vody som volil vyššiu (min. 90 °C), keďže nižšia (80 °C) sa mi veľmi neosvedčila. Pri takejto teplote som čaj zlieval už po cca 15 sec., druhý nálev 30 sec., tretí nálev minúta, štvrtý nálev 1:30 min., piaty nálev cca 2 minútky. Chuťový zážitok ma prekvapil hlavne v jeho originalite. Nálev intenzívnej žlto-zelenej farby (postupne slabnúca), výraznej citrusovej chuti s kvetinovými a trávnatými prvkami so sladkastým, jemne trpkým aftertaste. 


60 ml Zhu Ni

Iné druhy príprav: 80-95 °C - (150 ml - 7g), (100 ml až 120 ml - 5g čaju). Vylúhované lístky sú pomerne veľké, väčšinou celistvé (občas poškodené), buď samostatne, alebo na čajovej stonke väčšinou v počte troch lístkov. Veľmi zaujímavý organický čaj, ktorý v prípade záujmu nájdete na stránke onepointtea.sk.

Vylúhované lístky čaju Green Halimun (Assámsky čajovník)

piatok 3. mája 2013

Yuzu Kukicha 2012

Veľmi zaujímavý, pre nás netradičný čaj, ktorý zmizol z ponuky japonských čajov na stránke nomad.sk ako teplé rožky nesie názov Yuzu Kukicha. Ide o klasický čaj Kukicha (Twig tea), ktorý je ochutený drobnými kúskami citrusu Yuzu. Kukicha je japonský čaj s nižším obsahom čajových lístkov a s vyšším podielom čajových stoniek. Kukicha sa vyrába buď z čaju Sencha, alebo z Gyokura, vtedy nesie názov Karigane. Tento čaj pochádza z Japonského ostrova Kyushu (Kjúšu). Yuzu (Citrus junos) je druh citróna, ktorý bol vyšľachtený krížením citrusov: Citrus ichangensis × Citrus reticulata. Citrus ichangensis, alebo aj Ichang papeda je pomaly rastúci druh z rodu citrusovitých s charakteristickou citrónovou vôňou listov a kvetov. Pod druhom Citrus reticulata sa skrýva pre nás veľmi známa mandarínka. 


Citrónovník Yuzu má menší, zavalitejší plod podobný grapefruitu (Citrus paradisi) s výraznou aromatickou vôňou. Veľkosť plodov sa pohybuje v priemere od 5,5 - 7,5 cm, niektoré kusy (viac ako 10 cm) môžu byť väčšie ako samotný grep. Divé stromy druhu Citrus junos rastú na území centrálnej Číny a Tibetu. Ich introdukcia prebehla úspešne aj do Japonska a Kórei v období dynastie Tang. V Japonsku sa z citrónov Yuzu vyrábajú rôzne omáčky napr. "ponzu", yuzu vínny ocot, marmelády, med  kombinovaný s yuzu nazývaný "hachimitsu". Ide o akýsi sirup na prípravu Yuzu čaju. Yuzu sa používa aj ako ingrediencia do rôznych sladkostí, a koláčov. Tiež sa z neho vyrába saké pod názvom "Yuzu Komachi". Zaujímavý je aj výrobok "Yuzu Kosho"(typický pre oblasť Kyushu), ktorý predstavuje akúsi pastu vyrobenú z kôry citrusu Yuzu, chilli papričiek a soli. Následne sa táto pasta fermentuje a hotová sa podáva napríklad k sashimi sushi, či primiešava do miso polievky. V neposlednom rade sa Yuzu používa aj na ovoniavanie kvalitných japonských čajov.


Trošku som sa rozpísal, ale teraz už späť k hlavnej téme a tou je Yuzu Kukicha. Čaj je zabalený v  hliníkovom obale ako tomu bolo pri súťažnej Tamaryokuche. Následne je tento obal vložený do elegantného papierového obalu. Po ovoniavaní čaju cítim sviežu citrónovú arómu spojenú s trávnatou vôňou čaju kukicha. 


Čaj som pripravoval na viac spôsobov, či už v shiboridashi (110 ml), alebo v japonskej kyusu konvičke (350 ml). Teplotu vody som v oboch prípadoch používal cca 80-85 stupňovú. Na prípravu čaju používam 5g čaju. Tri lahodné nálevy po krátkych minútových lúhovaniach Vám určite zaženú smäd. Tomuto ja vravím citrónový čaj, mňamka. Prvý nálev tmavšej zelenej farby s plnou "sladkastou" chuťou po citróne s trávnatou dochuťou čaju kukicha. Zaujímavá je harmónia medzi kúskami yuzu citróna a čajom kukicha. Druhý nálev svetlejší, zelenkavý ešte stále plný citrónovej chuti. Tretí nálev jemnejší  vegetálno-citrónový.
Príprava v menšom shiboridashi 110ml je veľmi zaujímavá tým, že čaj je intenzívnejší citrusový, preráža chuť a vôňa citróna. Naopak pri príprave v kyusu je čaju objemovo viac (lepšie uhasí smäd), no zároveň chuť nie je až taká intenzívna citrónová ako pri príprave s shiboridashi. Samozrejme dá sa to napraviť tým, že do kyusu sa pridá väčšie množstvo čaju, ale o to mi nešlo. Každopádne obe varianty príprav majú niečo pozitívne.


Podľa mňa ide opäť o veľmi dobrý čaj hlavne na letné osvieženie, alebo celodenné či večerné popíjanie vzhľadom nato, že kukicha obsahuje podstatne menej povzbudivého kofeínu ako napr. sencha.

nedeľa 28. apríla 2013

Huoshan Huangya 2012

V posledných rokoch sa aj u nás postupne rozširujú čajovne a e-shopy, ktoré ponúkajú rôzne druhy čajov a príslušenstva. Niektoré ponúkajú bežné druhy pre nenáročných zákazníkov, iné sa naopak zameriavajú hlavne na vysokú kvalitu. Ja sám tvrdím, že pokiaľ chcete mať rozhľad v čajoch, musíte si prejsť ako správny čajovník od tých nižších tried až po špičkové čaje. Teraz už viem posúdiť či je ponúkaný čaj zlý, alebo naopak dobrý. 
 


Nedávno sa objavil nový e-shop onepointtea.sk, o ktorom som sa dozvedel len vďaka Michalovi z The Harmony Of Tea, ktorý písal o dvoch zaujímavých čajoch z Jávy (Halimun). Hneď som si prezrel stránku a nachádzal samé zaujímavé čaje, ktoré som zatiaľ nikde inde v ponuke nevidel. Zopár ich čajov som si nedávno zakúpil a po ochutnávke ma všetky príjemne prekvapili. Nasledovný príspevok chcem venovať degustácii žltého čaju Huoshan Huangya pochádzajúci z Čínskej provincie Anhui (moja obľúbená, kvôli produkcii Liu An Gua Pian). Čaj je pestovaný v okolí usadlosti Huoshan bez použitia pesticídov, ide teda o BIO čaj. Kultivar čaju Huoshan Huangya sa nazýva Golden Chick a je pestovaný v nadmorskej výške okolo 800 m.n.m. v okolitých dedinkách.



Čajový obal vypadá veľmi originálne spolu so štítkom na ktorom nájdete názov čaju, odporúčanú prípravu, krajinu pôvodu, rok zberu, množstvo, odkaz na FB a dátum spotreby, ktorý je na opačnej stane kartičky. Samotný čajový obal je klasický s pevnejšieho papiera zvnútra potiahnutý hliníkovou fóliou, s opakovateľne uzatvárateľným zip mechanizmom. 



Na čajovanie som použil 140 ml vyššiu konvičku s glazúrou Nuka od pána Nováka. 5g čaju som zalieval 80-85 °C vodou, ktorá krátko prešla varom. Lístky sú veľmi slušnej kvality a voňajú jemne orieškovo či skôr po pečených gaštanoch s bambusovým nádychom. Prvé dva nálevy som lúhoval 1 minútu. Nálev žltkastej farby sa na jazyku ľahko rozplýva, cítiť príjemnú bambusovú chuť s pečenými gaštanmi. Tretí nálev sa lúhoval 2 minútky pričom sa typická gaštanová / oriešková chuť zjemňuje a prevláda príjemný sladkastý nálev. Štvrtý a piaty nálev (viac ako 2 min.) sú opäť jemnejšie vegetálne - bambusové, a sú už len spomienkou na parádny čaj. Vylúhované lístky sú tvorené hlavným púčikom (bud) spolu s jedným či dvoma "mini" lístkami veľmi slušnej kvality. 


Podľa môjho názoru si e-shop onepointtea.sk zaslúži podporu, hoci nie je na čajovom trhu až tak dlho. Môžem len potvrdiť, že nimi ponúkané čaje nie sú žiadnymi mačkami vo vreci, ale naopak skvelé čaje, ktoré inde zoženiete len ťažko ak vôbec.

štvrtok 25. apríla 2013

Darjeeling Upper Jungpana Mountain Beauty Organic FF 2013

Konečne som sa dostal aj ja k čerstvým tohtoročným čajom. Novú sezónu by som rád začal Darjeelingom. Keď som začínal s čajom, Darjeelingy mi moc nechutili a asi aj preto, lebo som ich celkovo nedokázal oceniť. Teraz je to už inak, a vynikajúci Darjeeling si vždy veľmi rád vychutnám. Konkrétne tento pochádza z čajovej záhrady Jungpana, ktorá patrí rozlohou medzi tie menšie a susedí aj so známou záhradou Goomtee. Čajové lístky (kultivar China) majú typickú sviežu kvetinovú arómu. 


Pripravoval som ho už klasicky v "Black M." Shiboridashi, ktoré si veľmi pochvaľujem. Na 5g čaju som použil 85-90 °C vodu na objem 110 ml. Samozrejmosťou je ohrev shiboridashi a misky horúcou vodou. Čaj som pripravoval aj ako jedno nálev pri 3 min. lúhovaní (intenzívnejšia chuť) a tiež ako viac nálev, pričom 1. nálev zlievam asi po 1 min. a druhý tiež po 1 minúte (lahodná chuť). Samozrejme dobu lúhovania si môže každý upraviť podľa seba. Suchý list vonia veľmi príjemne kvetinovo a taký je aj samotný svetlo-marhuľový až pomarančový nálev. Tento čaj je vynikajúci, pretože samotný nálev je obrovskou lahôdkou, aspoň pre mňa. Žiadne nepríjemné ani iné rušivé chute či náznaky horkosti len sladkastý, ľahký, svieži a kvetinový Darjeeling s dlhým sviežim aftertaste. Zelené vylúhované lístky sú veľmi slušnej kvality viac menej celistvé.

Prvý nálev
Druhý nálev

Tohto čaju bolo vyrobeného len 18kg a nesie aj známku "organic". Nájdete ho už tradične na skvelej stránke nomad.sk. :-)